Diszlexia-diszgráfia reedukáció:
A diszlexia, egy olyan sajátos olvasási zavar, amelynek jellemzője, hogy a gyermek olvasási teljesítménye jelentősen elmarad a korának és az intelligenciájának megfelelően elvárható szinttől.
A jellemző olvasás hibák közé tartoznak a hasonlóságon alapuló betűtévesztések (pl. f-t, g-k), a betűkihagyások, a betűbetoldások, a szótagkihagyások és szótagbetoldások, vagy épp a betűk, szótagok, szavak szintjén megjelenő fordítások (pl. betűk szintjén b-d, u-n). A diszlexiával küzdő gyermekek esetén jellemző tünet lehet még az olvasási tempó lassúsága és a szövegértés problémája.
A diszgráfia az írásban jelenkező zavar, amely esetében a helyesírási hibák, hosszú-rövid tévesztések, egybe-különírási gondok, betűkihagyások, felcserélések, betoldások, a mondatkezdő nagybetű és a mondatvégi írásjelek nem megfelelő használata említhető jellemző tünetként.
A diszlexiás-diszgráfiás gyermek írása többnyire csúnya, sokszor szinte olvashatatlan.
A diszlexia-diszgráfia reedukáció terápia főbb elemei: (i) az olvasást megalapozó készségek/képességek fejlesztése (pl.: térbeli tájékozódás, bal-jobb irányok differenciálása, szókincs fejlesztése stb.),(ii) a már tanult betűk ismétlése és az olvasás, íráskészség fejlesztése.
Németh Orsolya
logopédus
06703751999
nemethorsi.logo@gmail.com